Stare reklamy prasowe to bardzo rozległy temat, można im poświęcić odrębną stronę. W XIX wieku wychodziło około 300 różnych pism regionalnych, z różną częstotliwością. Znakomita większość z nich zamieszczała reklamy na ostatnich stronach., rzadziej w środku. Nawet pobieżny ich przegląd daje pewne wyobrażenie o zwyczajach, potrzebach i zwykłym życiu.
Nie widziano niczego niestosownego we wręczaniu, ludziom pracującym w niebezpiecznych miejscach, w prezencie zegarka z mocno wyeksponowaną treścią o patronowaniu przez św. Barbarę nagłej, dobrej śmierci.
Nie dziwi też, w czasach powszechnego pijaństwa, duża liczba reklamujących się składów win, koniaków, likierów i piwa, jak również fakt, że ktoś pragnie zakupić 100 pustych butelek w celu ich powtórnego napełnienia; nic nadzwyczajnego. Część z tych reklam jest przeładowana tekstem, inne nieczytelne zupełnie, niedbale przygotowane. Część zadziwia ofertami z pogranicza groteski, niemniej są wielce wzruszające…
Maciej Polak

Gwiazda Piekarska – pismo ludowe poświęcone sprawom politycznym społecznym i oświecie, rok1888, nr 1

SPERMINA – przy neurastenii, niemocy płciowej, uwiądzie starczym, histerji, nerwobólach, małokrwistości, gruźlicy, przymiocie i tak dalej. Spermina zdaje się byćuniwersalnym środkiem na wszystko. Jednocześnie twórcy cudownego leku w przydługim opisie reklamowym przestrzegają przed oszustwami…

Żywy biust Amfitryty przedstawia Oddział anatomiczny dla dorosłych. Ciekawe co w piątki podziwiały damy. Dorosłe oczywiścieGazeta Warszawska, rok 1892, nr 334

Posiadanie broni nie było niczym niezwykłym. Broń, jak każde urządzenie ulega czasem awariom, awarie urządzeń to zwykła rzecz. Od rewolweru do maszyny szyjącej tylko mały kroczek – sprzęt jak każdy inny.
Tygodnik Rzeszowski, rok 1885, nr 1

Z wizerunkiem św. Barbary, patronki dobrej śmierci najstósowniejszy dla górników i pracujących w niebezpiecznych miejscach. Są to bardzo ciężkie srebrne z złotym brzegiem zegarki.

Marketingowo dobrze trafione zestawienie środków na przeczyszczenie z piwem, dobrym na kaszel oraz katar. Dobrym na wszystko, być może również i na przeczyszczenie…
Nowy Kuryer Polski. rok 1893, nr 1